Media

Zapraszamy dziennikarzy do odwiedzenia naszego biura prasowego zlokalizowanego w remizie strażackiej w Więcławicach Starych (32-091 Więcławice Stare 20). Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Więcej informacji o przygotowaniach ZHP do Światowych Dni Młodzieży (w tym materiały multimedialne) zamieszczane będą na stronie www.zhp.pl, a także na facebook.com/zhp_pl.

hm. Monika Kubacka
rzecznik@zhp.pl
tel. +48 22 339 0688
tel. kom. +48 601 246 164

(Komunikat 5 – 27.07.2016)
Biskup Józef Guzek do harcerzy: Czujcie się posłanymi, żeby zmieniać ten świat

W środę o godz. 10:00 w Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego  biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek wygłosił katechezę dla harcerzy ze wszystkich organizacji harcerskich.

 Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. harcerstwa postawił harcerzom pytanie „Jaki jest Bóg?”.

Zrozumienie tego jest kluczem do przeżycia tych Światowych Dni Młodzieży. Pan Bóg jest miłosierny i łagodny, jednak postawił przed nami wymagania w postaci Dekalogu. Odkrycie prawdy o tym, że są boskie przykazania, że istnieją zasady jest ważne. Dzisiaj wszystko jest względne. Można decydować o wszystkim, ale to droga donikąd – tłumaczył.

W katechezie biskup dał harcerzom ważne zadanie na Światowe Dni Młodzieży. Wasze życie, tak jak znaki na drogach, musi być jednoznaczne. Poznajcie prawdziwe oblicze Boga; Boga, który jest wymagającyale miłosierny – mówił.

Bezpośrednio zwrócił się do harcerzy: Nie ma lepszego wychowania niż wychowanie młodych przez młodych. Czujcie się posłanymi, żeby ten świat zmieniać. Nie lękajcie się, można ten świat zmienić!

Po katechezie harcerze mieli możliwość zadania biskupowi pytań. Odpowiadając na jedne z nich bp Józef Guzdek powiedział: Wolność i wiara zawsze idą w parze; miłość i wolność zawsze idą w parze. Bóg przygotowuje drogę;  Bóg posyła ludzi, działa przez różne wydarzenia, ale to my piszemy swój życiorys. Pan Bóg pisze najpiękniejszy scenariusz życia, ale on nas nie determinuje. Jest ta jedyna droga, którą wybieramy i trzeba nią iść, nawet za cenę szczęścia. Bóg szanuje wolność nade wszystko i nie lękajcie się, że Pan Bóg Wam tę wolność zabierze.

Harcerskie patrole ratownicze, kontynuują wspieranie organizatorów Światowych Dni Młodzieży

w trakcie uroczystości z udziałem przyjeżdżającego do Polski papieża Franciszka. Dzisiaj harcerzy będzie można spotkać także w 19 różnych miejscach Krakowa podczas Festiwalu Młodych, m.in. na Rynku Głównym, Małym Rynku, w Tauron Arenie i Parku Lotników.

 

(Komunikat 4 – 26.07.2016)
Pierwszy sprawdzian dla harcerzy wspierających organizację ŚDM

330 harcerzy ZHP zabezpieczało krakowskie Błonia podczas Ceremonii Otwarcia Światowych Dni Młodzieży. Msza święta pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza była pierwszą uroczystością Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, która zgromadziła setki tysięcy pielgrzymów. Dla harcerzy było to cenne doświadczenie przed spotkaniami z papieżem Franciszkiem.

Harcerską służbę zabezpieczenia można było spotkać na Błoniach już od godziny 8.00 rano. 130 instruktorów służyło pomocą w płynnym kierowaniu pielgrzymów do odpowiednich sektorów, a także w utrzymaniu drożności dróg ewakuacyjnych.

Z relacji phm. Marcina Perzanowskiego, szefa służby zabezpieczenia ZHP na ŚDM wynika, że harcerze profesjonalnie wypełniali swoje obowiązki, a wydarzeniu dotychczas nie towarzyszyły żadne sytuacje nieprzewidziane. – Przybyło więcej pielgrzymów niż zapowiadano, jednak byliśmy na to przygotowani – mówił.
Chociaż dzisiejsza służba harcerzy formalnie zakończyła się o godz. 20.00, są oni w dalszym ciągu obecni na Błoniach, gdzie będą strzec bezpieczeństwa pielgrzymów aż do opuszczenia przez nich miejsca celebry.

Służba medyczna ZHP pracowała w sektorach 01, 02, V1-V4, C3, C4, B1- B6, A1-A10.
– Dzisiaj pogoda była po naszej stronie. – Dla ratowników, taki drobny deszcz jak dziś, to idealne warunki do pracy. Widać to w statystykach, jak dotąd nie odnotowaliśmy żadnej interwencji wychodzącej poza kompetencje patroli pieszych – mówił szef służby medycznej ZHP phm. Rafał Olszewski.

W środę o godzinie 10:00 w kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Łojasiewicza 6) harcerze z różnych organizacji spotkają się na wspólnej katechezie, którą poprowadzi biskup polowy WP Józef Guzdek, który jest dla harcerzy jednym z ważniejszych autorytetów duchowych.
W harcerskim miasteczku w Więcławicach o godzinie 14:00 odbędą się warsztaty z gry na 300 bębnach prowadzone przez wielokrotnego rekordzistę Guinnessa – Ryszarda Bazarnika. Wieczorem w amfiteatrze na plebanii parafii św. Jakuba Apostoła w Więcławicach odbędzie się koncert Marty Bizoń, aktorki teatralnej i filmowej oraz Ewy Urygi, wokalistki jazzowej, soulowej i gospel.
W środę harcerze będą kontynuować wspieranie organizatorów Światowych Dni Młodzieży w trakcie uroczystości z udziałem przyjeżdżającego do Polski papieża Franciszka. Jutro harcerzy będzie można spotkać także w 19 różnych miejscach Krakowa podczas Festiwalu Młodych.

 (Komunikat 3 – 25.07.2016)
Msza na Wawelu na inaugurację harcerskiego wolontariatu na ŚDM

Ponad 1000 harcerzy i skautów z zagranicy i 34 skautowych kapelanów uczestniczyło dziś w Mszy św. na Wawelu. Tak rozpoczęli służbę na Światowych Dniach Młodzieży. Była to jedyna okazja do spotkania się wszystkich harcerskich wolontariuszy i pielgrzymów w jednym miejscu.

„Każdy skaut ma w sobie pragnienie zbliżenia się z Chrystusem – powiedział w homilii kapelan światowy Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS) ks. Jacques Gagey. – Chrystus chciałby zjednoczyć każdego z nas z innymi ludźmi, niezależnie od ich pochodzenia. Razem tworzymy bożą rodzinę – mówił kapelan.

Ks. Gagey zwrócił się także do harcerzy z polskich organizacji harcerskich:” Wy, Polacy nie boicie się wpływać na historię. Drużynowi nie boją się o przyszłość dla swoich podopiecznych”.

Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca sprawowana była po łacinie. Liturgię koncelebrowali ks. Jacques Gagey (ICCS), Lucio Sembrano (ICCG), Wojciech Jurkowski (ZHP), Robert Mogiełka (ZHR) oraz inni kapelani skautowi i harcerscy. Modlitwa wiernych wypowiadana była w językach polskim, francuskim, włoskim, angielskim, hiszpańskim i niemieckim.

26 lipca patrole ze Związku Harcerstwa Polskiego będą pełnili służbę na ceremonii otwarcia ŚDM na Błoniach, a następnie na Festiwalu Młodych.

(Komunikat 2 – 25.07.2016)

Międzynarodowa skautowa msza święta w Katedrze Wawelskiej zainauguruje harcerski wolontariat na ŚDM

 

Dzisiaj, 25.07.2016 o godz. 17:30 w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie na Wawelu (Ołtarz Koronacyjny) polscy harcerze i skauci z zagranicy mszą świętą rozpoczną służbę na Światowych Dniach Młodzieży. To jedyna okazja do spotkania się wszystkich harcerskich wolontariuszy i pielgrzymów w jednym miejscu.

Inicjatorem mszy św. jest ks. Jacques Gagey, kapelan światowy Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS). Pomysł zrodził się rok temu, gdy ks. Jacques przyjechał do Polski na spotkanie z kard. Stanisławem Dziwiszem i ks. Grzegorzem Suchodolskim. Po uzyskaniu akceptacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Związek Harcerstwa Polskiego został poproszony o zorganizowanie tej mszy św.

Poniedziałkowa liturgia rozpocznie czas szczególnych łask, którymi chce obdarzyć nas Chrystus poprzez służbę, jako wolontariusze, poprzez spotkania z młodymi całego świata pod przewodnictwem Piotra Naszych Czasów, papieża Franciszka – mówi ks. hm. Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP.

Msza św. pod przewodnictwem bpa Jana Zająca odprawiana będzie w języku łacińskim. Koncelebrować będą ks. Jacques Gagey (ICCS), Lucio Sembrano (ICCG), Wojciech Jurkowski (ZHP), Robert Mogiełka (ZHR) oraz inni kapelani skautowi i harcerscy. Modlitwa wiernych wniesiona zostanie w językach skautowych wolontariuszy: polskim,  francuskim, włoskim, angielskim, hiszpańskim oraz niemieckim.

W katedrze przewidziany został POOL dla fotoreporterów i dziennikarzy. Prosimy
o wcześniejszy kontakt telefoniczny z rzecznikiem prasowym ZHP.

(Komunikat 1 – 21.07.2016)
Związek Harcerstwa Polskiego przygotowany na Światowe Dni Młodzieży

195 patroli pieszych, 14 punktów medycznych, czyli zaangażowanie ponad 800 harcerzy-wolontariuszy. Oto wymiar Białej Służby ZHP na Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016. Od poniedziałku, 25 lipca do miasteczka harcerskiego w Więcławicach Starych zaczną przybywać harcerze z całej Polski i zagranicy.

Harcerze z ZHP będą pełnić służbę medyczną oraz wspierać organizację najważniejszych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, jak spotkania z Papieżem na Błoniach czy Msza Święta Posłania w Brzegach. Od 25 lipca harcerskie patrole będzie można spotkać również na dworcach, w parkach, głównych placach miasta, w miejscach sakralnych, a wieczorami na różnych przedsięwzięciach w ramach Festiwalu Młodych – łącznie w ponad 20 miejscach pomogą jako ratownicy, służba zabezpieczenia czy informacja. Liczba patroli pieszych z dnia na dzień będzie się zwiększać, finalnie osiągając 195 patroli pieszych i  14 punktów medycznych  podczas uroczystości w Brzegach.

Światowe Dni Młodzieży to wyjątkowe wydarzenie, także pod względem logistycznym. Jest to wyzwanie dla wszystkich służb i instytucji zaangażowanych w organizację. To właśnie służba na takich wydarzeniach pozwala dokładnie zobrazować siłę i kompetencje, jakie daje harcerstwo. Członkowie ZHP przygotowując się do służby odbyli liczne kursy, wielu ukończyło Kwalifikowany Kurs Pierwszej Pomocy, jednak to postawa otwartości na drugiego człowieka, umiejętność pracy w zespole, odpowiedzialne postawy liderów, wychodzenie ze strefy komfortu, wielozadaniowość i spontaniczność, zaradność i uczciwość, komunikatywność i naturalny uśmiech wyróżniają wolontariuszy ZHP spośród innych. Takiego przygotowania nie nabędzie się w tydzień. To wynik harcerskiego wychowania. – mówi rzecznik prasowy ZHP Monika Kubacka.

Harcerski wolontariat na Światowych Dniach Młodzieży oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek, 25 lipca o godz. 17:30 mszą skautową w Katedrze Wawelskiej. Drugi raz wszyscy harcerze spotkają się w środę, 27 lipca o godz. 10:00 w kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Łojasiewicza 6) podczas katechezy z bp. Józefem Guzdkiem.

Centrum harcerskiego życia zlokalizowane będzie na terenie gminy Michałowice. W trzech miejscowościach: Więcławice Stare, Michałowice i Raciborowice zamieszka łącznie ponad 800 wolontariuszy ZHP oraz 165 pielgrzymów, w tym 101 z zagranicznych organizacji skautowych (m.in. z Francji, Włoch, Argentyny i Portugalii). Do służby zgłosili się także skauci ze Słowacji, Szwecji i Portugalii. Kampusy zlokalizowane będą w gminnych szkołach. Dodatkowo na terenie więcławickiej parafii powstało miasteczko liczące ponad 150 namiotów, a w ogrodach plebańskich – strefa programowa.

Dla pielgrzymów, wolontariuszy i mieszkańców gminy Michałowice przygotowano warsztaty, koncerty, letnie kino i trasy turystyczne. W środę o godz. 14:00 wystąpi w Więcławicach znany bębniarz Ryszard Bazarnik, a o godz. 20:00 piosenkarki Marta Bizoń i Ewa Uryga. W tym szczególnym tygodniu posługę liturgiczną  na terenie gminy Michałowice będzie pełnić dodatkowo ponad 20 kleryków i księży zrzeszonych w ZHP i innych organizacjach skautowych z Europy.


Biała Służba powstała w 1983 r. na bazie oddolnego ruchu odnowy polskiego harcerstwa, po tym jak władza rozbiła w 1982 r. KIHAM (Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego). W czasie pierwszej Białej Służby, która zorganizowana została na czas drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w dniach 18-19 czerwca 1983 r. w Częstochowie przebywały 2 tys. harcerzy. Udzielali pierwszej pomocy medycznej, organizowali dojazdy karetki do potrzebujących. Z rzucanych z tłumu kwiatów na trasie przejazdu papieża układali harcerskie lilijki. W 1987 r. Biała Służba była już dobrze zorganizowaną akcją z powołanymi sztabami, regulaminem sprawności.  W czasie pielgrzymki w 1991 r., po przemianach ustrojowych w Polsce, w Białej Służbie pracowali też harcerze z kilku nowo powstałych formacji. Od 1991 r. do dnia dzisiejszego harcerze  z ZHP podczas każdej pielgrzymki Papieża wspólnie z innymi organizacjami harcerskimi pełnili Białą Służbę.


 

fot. Michał Weselak ratownicy

 

fot. Piotr Rodzoch rato